banner_image

Забележителности

Какво да посетим в Сандански и околностите?


15минути пеша

Парк „Свети Врач“

Разхождали ли сте се из уникалния парк „Св. Врач" в Сандански? А знаете ли, че е на няколко минути пеша от къща за гости „Велик“ ?

Започвайки от главната улица на Сандански и накъдето и да се обърнете по многобройните му алеи, ще се радвате на зеленина, уют и спокойствие. На територията на парка виреят около 200 растителни вида, между които вековни чинари, обявени за природни забележителности.

Над преминаващата през парка река Санданска Бистрица са провесени два люлеещи се дървени моста, които през нощта са осветени. Тук можете да намерите и дървени беседки, детски кътове, множество малки водни басейни. Езерото, намиращо се в парка сред многобройните дървета и зелени полянки е наслада за очите, потапяйки ни като в една приказка с красиви лебеди, патета и специално занимание - водни колела, а из зелените площи се разхождат свободно пауни и други екзотични птици. Лесно е да забравите, че сте в градски парк и да се отдадете на почивка сред природата, сред тишина и кристално чист въздух.

Виж точно местоположение

30 минути с кола

Мелник

Най-малкият град в България Мелник, е скътан в южните склонове на Пирин, сред пясъчни пирамиди с причудливи форми. Намерените при археологическите разкопки находки от античността свидетелстват за многовековната му история.От някогашния прочут град с население от 7-8 хил. жители, с около 1300 жилищни сгради, днес Мелник е най-малкият град на България с около 208 жители.

През XVIII в., в епохата на Българското възраждане, градът процъфтява. Мелник се превръща в проспериращ, значителен по размери и население град, с голям пазар. Местните търговци продавали стоката си в Будапеща, Виена, Генуа, Венеция. Мелник се прочул в цяла Европа и с хубавото си вино, с което се слави и днес.

В града има множество малки магазинчета за сувенири, различни видове вина, кремове и парфюми от български рози, както и други автентични за местността предмети. В града е много добре развити туризмът и има множество места, където може да похапнете вкусна местна храна, както и да опитате някои от най-добрите български вина.

Виж точно местоположение

40 минути с кола

Роженски манастир

Средновековният Роженски манастир, разположен само на километър от село Рожен в югозападната част на Пирин, е едно от красивите места в община Сандански, които си заслужават да се посетят. Той се явява най-големият манастир в Пиринска Македония.

Не се знае много за създаването на Роженския манастир. За първи път за него се упоменава в преписка на гръцки ръкопис датиращ от 13 век., а за втори път се среща като име в ръкопис на игумен Козма от 1551 г.Манастирският комплекс има неправилна шестоъгълна форма и се състои от жилищни и стопански части, главна църква и костница. Жилищните части оформят нещо като импровизирана защита на главната църква, която се намира в центъра на манастирския комплекс.

Сама по себе си църквата е изключително архитектурно бижу, но това, което предизвиква любопитство на посетителите е нейният вътрешен дизайн и по-специално стенописите, с които е изографисана.

Трапезарията е вградена в едното от крилата манастирските жилищни части, но не това е най-интересното, а факта, че по време на реставрационните работи специалистите са открили, че помещението е изградено върху дебели средновековни зидове.Манастирската трапезария представлява правоъгълно помещение с абсида, която е изографисана със стенописни композиции на „Тайната вечеря”.

Виж точно местоположение

Тунелът се намира на 40 минути. Пътят до село Любовище не е подходящ за всички автомобили. За да стигнете до водопада има екопътека

Тунелът в с.Любовище и Кашинският водопад

Любовище е малко планинско село в югозападна България, което предлага супер възможност за пътешествие за тези от вас, които обичат да обикалят по не толкова познатите кътчета. Селото е част от община Сандански и до 1966 г. е носело името Любовища. Любопитен факт за село Любовище е, че жителите му са едва 20 души.

В самото село преобладава спокойна и старинна атмосфера, която се постига от стари глинени къщи на жителите. Основен поминък на местното население е отглеждането на овце и кози.

Може би най-интересният факт за селото е, че е единственият път водещ към него е през 40-метров пясъчен тунел в слабо споен пясъчник, който се е превърнал в символ на селото. И това не е просто обикновен тунел, а е тунел минаващ през пясъчна пирамида, който е ръчно направен от жителите на селото през 1961-та година.

Ако продължите по същият път след село Любовище , се намира и село Кашина .За да стигнете до него, ще трябва единствено да следвате упътващите табели. От китното пиринско село до прелестната гледка на водопадСкока ви делят не повече от 40 минути пеша.

Познат е повече като Кашински водопад. Неговите буйни води се укротяват само за кратко, докато се изнизват по склоновете на планината. Съвсем скоро обаче, на поляната под Гарванова скала те се засилват и изведнъж скокват и устремяват полета си право надолу в двадесетметрова бездна.

По тази причина ще може да се възхитите не само на гледката му, но и на песента на разплискващите се води.Силният тътен, който се разнася при срещата на струите със скалите, ехти на далеч в планината.

Мястото предлага и прекрасна възможност за отдих под вековните дървета, спретване на пикник или любуване на прекрасната и непокътната от човек природа.


30 минути с кола

Попинолъшки водопад

Попина лъка е китна местност, скътана в сърцето на Пирин, само на петнадесет километра от Сандански. Намиращо се на надморската височина от 1230 метра, заобиколено от обширни зелени ливади, прекъсвани от кристалните води на потоците, свежестта на въздуха, покоят на природата – всички те правят това кътче едно от най-очарователните места в цяла България.

Попина лъка има привилегията да се разполага в великолепни вековни иглолистни гори, измежду които тук-там се прокрадват и някои широколистни видов.

И насред тази величествена картина заема своето почетно място той – Попинолъшкият водопад.

Той разиграва за последно водите на река Башлийца, стотина метра преди да се слее с река Сърчалийца, за да даде живот на река Санданска Бистрица.

Попинолъшкият водопад предлага множество невероятни гледки. Той е пълноводен през цялата година. Можеш да се любуваш на плавното преминаване на кристалната му вода от тераса на тераса винаги, когато ти се прииска. Той е любима дестинация на хората през лятото. Тогава околността му се превръща в плаж, а водната му прегръдка – в най-жадуваното място за прохлада. Височината, от която се спуска водата му е дванадесет-тринадесет метра. Двата водни пада образуват и малки водни котли.

Виж точно местоположение

20 минути с кола

Комплекс Ванга – Рупите

В землището на село Рупите се намира известната местност Рупите, където в последните години от живота си живееше ясновидката Ванга. Тук през 1994 година, финансиран от самата Ванга и по проект на архитектите Богдан Томалевски и Лозан Лозанов, е построен храмът „Св. Петка Българска“ в близост до къщичката, в която тя е живяла. Предсмъртното желание на Ванга е било тя да бъде погребана в двора на къщичката си, за да може хората да черпят сили от гроба ѝ, и въпреки че вече не е сред нас, тя пак да може да помага. Но от фондация „Ванга“ решиха да не уважат това нейно желание и тя бе погребана до храма „Св. Петка Българска“. Местността Рупите е разположена в подножието на хълма Кожух. Преди стотици години Кожух е бил вулкан. Чудотворните земи са резултат от изригването на този вулкан. Известна е с редки дървесни и животински видове, някои от които са включени в Червената книга на България. Тук се намират целебни минерални извори и басейни. Има и орнитологична станция, занимаваща се с движението на мигриращите птици. За това късче земя прочутата българска пророчица баба Ванга казваше, че е наситено с особена енергия.

Местността Рупите, заедно с храм-паметник „Света Петка Българска“, е част от Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз.

Виж точно местоположение

40 минути с кола

Самуилова Крепост

Самуиловата крепост е част от 100 те национални туристически обекта в България. Може да се каже, че е сред най-отдалечените и усамотени забележителности в България. Самуиловата крепост се намира дълбоко в югозападната част на България, почти до границата с Македония. Заобиколена е от няколко страни от планините Беласица и Огражден. От нея се открива идеална гледка към долината, което е логично, предвид това, че става дума за средновековна крепост. Крепостта е построена преди около 1000 години, по времето на Първото българско царство, под управлението на цар Самуил. Смята се, че крепостта е изиграла важна роля при голямата битка между България и Византия, близо до село Ключ. Битката, известна още като Беласишка битка, е тежко поражение за България. След нея византийският император Василий II пленява и ослепява 14 000 войници на цар Самуил, като на всеки 100 оставя 1 едноок водач. Заради това си деяние императорът става известен в историята като "Българоубиец". Битката се смята за началото на края на Първото българско царство.

Преди хилядолетие Самуиловата крепост е била само една брънка от голяма отбранителна система. В днешно време не е останало много от средновековните фортификации, но археолозите са успели да възстановят част от крепостта на предполагаемото й местоположение. През 1982 година Самуиловата крепост става част от Националните паркове-музеи на България. Паметникът на Самуил и наблюдателницата са построени в типичен комунистически стил, който може да бъде видян в зданията и паметниците из цялата страна, строени в края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век.

Самуиловата крепост представлява малък, но просторен парк с хубави павирани пътеки и пейки. Над красивите пейки има дървени навесчета, а пътеките ще ви отведат до всички интересни части на крепостта. Точно до входа се намира живописната река Струмешница, която е красива през всички сезони, върху която е построен железен мост. Малко след като го преминете ще видите и паметника на цар Самуил. Като проследите павираните пътеки ще достигнете и до наблюдателницата. Ще я разпознаете от четирите бетонни пилони, които се виждат отдалече. До нея се намира малка постройка, която е отворена за посетители. Вътре може да видите част от разкопките на Самуиловата крепост. От наблюдателницата ще видите 360 градусова гледка към околните планини и равнина, а в далечината ще видите и Македония. Самуиловата крепост е сред основните туристически обекти в тази част на България.

Виж точно местоположение

на час път с кола

Село Долене

Село Долене е една културно-образователна туристическа дестинация, която с природата, историята си, малкото останало население и човешкото въображение, взети заедно, ви обгръщат в едно непознато и незабравимо изживяване.

Можете да го откриете на 20 км. от град Петрич, посока Северна Македония – южните склонове на планина Огражден. Имайте предвид, че при отбивката от главният път за селото се преминава през 2 км черен път, който се поддържа проходим за всякакъв вид автомобили.

Историята на село Долене започва още от 10 век, когато селото се е намирало на около 3км. Южно от сегашното му местоположение в местността Крушките. Значим факт за първото село Долене е, че хората са се занимавали основно с изграждането и поддръжката на пункт Самуилова крепост и през тях са преминавали важни търговски пътища. От там се заражда и търговската насоченост на местното население и техните потомци по- късно. В селото се е намирал и голям християнски храм наречен “Света Троица”.

Като година на основаване на селото се смята 1570г. Това е годината от която са открити първите османски регистри описващи население от 3400 души.

Днес селото наброява 9 души местно население.

Но надеждата у хората се завърна при настъпването на новото възраждане на селото през 2018г. Когато благодетел от селото, започва да го възстановява и облагородява със собствени средстава, като отново го поставя на картата.

Целта му е по един интересен и иновативен начин, именно чрез активното озеленяване и аранжиране със хиляди флорални видове, да се представи историята на селото и региона, както и живота на поколенията преди нас.

Виж точно местоположение
whatsapp-logo